Home / Özel Tarifler / Yunan Fırında Orzo Tarif

Yunan Fırında Orzo Tarif

Bir dökme demir tavada Yunan Fırında Orzo.

Kırmızı biber, lahana, tavuk – ya da nohut – bir tavada pişirilmiş hafif domates soslu orzo ve beyaz peynir, limon suyu ve taze dereotu ile üst üste gelmek, kasım ayında serin bir hafta gecesi yemek yemeyi asla hayal kırıklığına uğratmadığım bir şey.

Aslında, şu anki gibi görünen yılın hala en çok sevilen zamanları için rahat-ihtiyaç-şey-rahat-ama-zaten-çoktan-kalmış bir şey için mükemmel bir şey. Çorbalar yapıldı, köriler yenildi, tacoslar tekrarlandı ve şimdi taze, zippy ve farklı bir şeyler sunmak için tam zamanı.

Çatal ile bir kasede Yunan pişmiş Orzo.

Buradaki sağlık faktörü saygılı söz, çünkü bu tarifi, isterseniz lahana, kırmızı biber, domates ve nohut dolu. Tüm bu lezzet bakımından zengin, rahat sebzeler daha birçoğuyla iyi bir kontrast sağlar, burada iyi bir kelime nedir, rahatlatıcı? ağır? tereyağlı? koymak gibi görünen tarifler her hafta sonu tekrar ediyor.

Sağlıklı? Rahat? Bu bizim için her iki kutuyu da işaretleyebilir.

Orzo ile ilgili olan şey, belirsizlikte kaybolabilecek türden bir makarna türü olmasıdır, ancak ne zaman yaparsam kendimi düşünerek buluyorum: DAHA FAZLA YAPMALIYIM.

DeLallo makarnalarını kullanıyorum (ve uzun süredir kullandım!) Ve orzo da istisna değil. DeLallo ayrıca, bu Yunan Fırında Orzo şaheseri için kullanılan domates salçası, ateş kavrulmuş domates ve nohut konservesi de yapar.

Yunan Fırında Orzo için DeLallo malzemeler.

Bu tarifi yapma süreci çok basit ve lezzet… lezzet! Dürüst olmak gerekirse, doğruca tavadan çıkan son orzo bitlerine atıştırmamı sağladı. Mesela, pişirildikten sonra kenarlara sıkışmış küçük yarı kahverengi parçalar? Ne hakkında konuştuğumu bildiğini biliyorum.

Bir kase içinde Yunan fırında Orzo.

Bu tarif pratikte kendin yapmanı gerektirir – bazı tavuk köfteleri, et tavuğu, nohut, daha fazla sebze, kalamata zeytinleri ekleyin. Bunu almaya ve koşmaya hazırsın.

Ayrıca: yoğurmasız ekmek için garip bir özlemin olması, bunun tam olarak bir anlam ifade etmiyor, aynı zamanda daldırma için zeytinyağı ve kepçe için biraz fazladan orzo… kesinlikle mantıklı geliyor.

Yunan Fırında Orzo

Açıklama

Yunan Fırında Orzo! Kırmızı biber, lahana, tavuk – veya nohut – bir tavada pişirilmiş hafif domates soslu ya da beyaz peynir, limon suyu ve taze dereotu.

Talimatlar

  1. Fırını önceden ısıtın 400 derece.
  2. Büyük bir fırın emniyetli tavada, yağı orta ateşte ısıtın. Soğan ekleyin. 5 dakika veya yumuşak olana kadar sote edin.
  3. Sarımsak, kırmızı biber, lahana, kekik, kırmızı biber gevreği ve tuzu ekleyin. 5 dakika sote edin veya lahana ısınana kadar.
  4. Domates salçasını ekleyin. 1-2 dakika sote edin.
  5. Orzo, konserve domates, tavuk veya nohut ekleyin ve suyu ekleyin. Bir kaynamaya getirin.
  6. Orzo yumuşayana kadar 10-15 dakika pişirin.
  7. Tereyağında karıştırarak, üstüne beyaz peynir ufalayarak ve bazı taze dereotu, limon suyu ve taze çekilmiş karabiberle toz haline getirin. EVET BEBEĞİM.

notlar

Feta’nın yumuşamasını istiyorsanız, sadece ufalayın ve servis yapmadan önce 5 dakika kadar tekrar fırına koyun.

Normalde bunun için emaye dökme demir tencere kullanıyorum ve orzo’nun tencerenin dibine yapışmayı sevdiğini biliyorum. Ancak bir spatula veya tahta kaşıktan gelen hafif bir baskıyla iyi serbest bırakılmalıdır ve sonra gitmeniz iyi olur!

About ClastroB

Check Also

Unsuz Fıstık Ezmeli Çerez

Hazırlık zamanı10 dakika Pişirme Süresi13 Dakika Toplam zaman23 Dakika Malzemeler: 1 yemek kaşığı (5 g) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir