Home / Özel Tarifler / Tavada Mantı ile Ispanak

Tavada Mantı ile Ispanak

Görevimin en büyük şoklarından biri, öksürük, 30 hayat, bir şaka haline geldiğimdir. Bu kadar masum bir şekilde ortaya çıktı, ne olduğunu zar zor kaydettim. Her zaman kucaklarmı yüzdüm ama birkaç yılda bir “koşucu” olmak için kendime işkence etmek için bir mola veriyorum (okuma: koşu ve su sıçramasına). Genelde başarısız oluyorum ve yüzmeye geri dönüyorum ama bu sefer ilgimi daha uzun tuttu. Sonra haftada bir günde bir antrenöre atmaya karar verdim çünkü ben kendi isteğimle çuvallayan bir insan değilim. Daha sonra antrenörümün boksör olduğunu öğrendim ve ben de başladım. Sonra annemin eski bisikletini aldım ve şehir etrafında bisiklet sürmenin diğer tüm ulaşım yöntemlerinden çok daha üstün olduğu ortaya çıktı. Sonra kocam tenise geri dönmek istediğine karar verdi ve ben asla öğrenmedim ve şimdi ikimiz de haftada bir kez tenis dersleri almaya başladım. Egzersizin gücü gibi korkunç derecede sıkıcı bir konuşmaya katılmak üzere olduğumu düşünüyorsan, endişelenme, hala ben varım. Her neyse, burada herhangi bir paket servisi olsaydı, yine de, bu sporların hiçbirinde mükemmelliğe ulaşıp ulaşmadığımı umursamadığımın farkına vardım – yarışları yürütmek ve raketimi yönünde raketi gesticüle etmek için daha fazla zaman harcamak istemiyorum. vurduğumdan daha fazla tenis topu – onlardan gerçekten zevk almakta özgürdüm.

tüm istediğin
sote sarımsak, ıspanak solgunluk
kenara koymak
dondurulmuş veya taze mantı

Ayrıca, her zaman olduğu gibi, bu bir yemek hikayesi ve çok özel bir konu: annem ve babam dışarıda tenis oynarken dışarıda bıraktığım yemek türü. Genellikle çocuk beslemenin özelliklerini Bon Appétit sütunuma bırakıyorum (okuyorsun, değil mi? Hepsini burada bul) ama bu şu anda burada paylaşılmayacak kadar harika. Büyüyen bebek bakıcılarımız varken, pizza gecesi demek istemişti ve harikaydı. Ve biz de bunu yaparken, şimdi haftalık bir şey olduğu için pazartesi günü biraz farklı. Pazartesi günü pizza teslimat kasasını açmak için çok erken. Ancak aile için yaptığım yiyeceklerin birçoğu (okumak: ne yemek istiyoruz ama gezinmek için onları dürtmeye çalışın), orada “cesaretlendirici” olmadıkça da geçmeyin (okuyun: pazarlık, onlara bir ısırıkları denemeleri için yalvarmaları, ondan hoşlandıkları zamanları hatırlatmaları).

buğula
mascarpone ve ıspanak ekleyin

Bu da beni tavada mantı (çıtır tortellini’ye kuzeni), çocuk onaylı (makarna! Peynir!) 10 dakikalık bir akşam yemeği ve besinleri (ıspanak!) Vermekten tamamen vazgeçmediğimi hissettiriyor. Bu fikir, bir arkadaşının kullandığı ve bana bu yemeği anlattığını söylediği bir yemek takımı şirketinden geliyor. Fikri sevdim ve onu tersine çevirmek için elimden gelenin en iyisini yaptım ve sonra tembel amaçlarım için basitleştirdim. Fevkalade basit: Sarımsak ve ıspanak sote edin, bir kenara koyun, tavada taze veya dondurulmuş mantı buharlayın, biraz mascarpone (hazır kremalı sos), ayrılmış ıspanak ekleyin, parmesan ile doldurun ve asla gevrekleşip kızarana kadar pişirin mantı tekrar başka bir yolla.

Ispanaklı tavada mantı

Ispanaklı Tava Mantı

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 büyük sarımsak, doğranmış
  • 5 ons bebek ıspanak (salataya hazır bir kaptan)
  • Tuz ve taze çekilmiş karabiber veya kırmızı biber gevreği
  • 18 ons buzdolabında veya dondurulmuş mantı
  • 1/2 bardak rendelenmiş parmesan
  • 6 yemek kaşığı mascarpone peyniri

Ayarlamalar yapabiliyorsanız, ısı kaynatıcısını ısı kaynağından yaklaşık 6 inç uzakta bir raf ile ısıtın.

Orta büyüklükte (mayın 10 inçtir) orta-yüksek ısıda fırında tavada tava, kızartma yağı ve sarımsak ekleyin. Sarımsak zar zor altın rengine gelene kadar pişirin, yaklaşık 30 saniye ile 1 dakika arası. Ispanak ve az miktarda tuz ekleyin ve ıspanak soluncaya kadar yaklaşık 3 ila 4 dakika pişirin. Tatmak için mevsim. Sarımsak ve ıspanağı bir kaseye aktarmak için maşa veya kaşık kullanın.

Tavaya soğuk mantı ve 1/2 su bardağı su ve birkaç tutam tuz koyun ve kaynatın. Üstüne bir kapak yerleştirin (kapağın yapacağı) ve 3 ila 5 dakika boyunca buharda bekletin (donmuş halde daha uzun süre). Isıtıldığını ve yumuşak olduğunu görmek için bir mantı parçasını kontrol edin.

Şu anda çok kırılgan olan ve çok fazla hareket etmekten hoşlanmayan, ancak bir ya da iki kez hafif bir dönüş sağlayan raviolinin etrafındaki minik bebeklere mascarpone kaşıklayın. Tuz ve karabiber serpin. Ispanağı tekrar ekleyin ve aynısını yapın. Tavanın üstüne ne kadar sağlam olduğuna bağlı olarak, tencerenin üstüne parmesan peyniri serpilir ve mantı yer yer kızarıncaya kadar 3 ila 6 dakika arasında bir yerde kızartılır.

Hemen ye. Artıkları tavada bırakın ve fırında ısıtın.

About ClastroB

Check Also

Unsuz Fıstık Ezmeli Çerez

Hazırlık zamanı10 dakika Pişirme Süresi13 Dakika Toplam zaman23 Dakika Malzemeler: 1 yemek kaşığı (5 g) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir