Home / Özel Tarifler / Mükemmel Elmalı Tart

Mükemmel Elmalı Tart

Neredeyse başarısız olmadan, bir parça listesi ne kadar şaşırtıcı derecede kısaysa ve sonuç o kadar çarpıcı şekilde lezzetliyse, beni perçinlemesi o kadar olası. Tüm tariflere 5- veya 10- veya daha az bileşen eklenmesi gerekmiyor – keyfi olarak kısıtlayıcı sınırlar altında zayıf bir şekilde para alıyorum – ama elmalı turtaları sadece elma, şekerle yapabilirsin tereyağı, limon suyu ve bir parça çözülmüş şişirilmiş hamur işi?

Siz veya meli yapabilmek. İyi yapıldığında, bu baş aşağı elmalı tart lapa lapa börek bir dalgalanan puf üzerine rahat bakır parke taşı gibi görünüyor. Şanslıysanız, elmalar tadı bir fincan karamel içmiş ve daha sonra bitiremedikleri bir şey içine batırılmış gibi tadacaktır. On bir yılda iki kez (!) Yazmış olmama yeteri kadar seviyorum, ancak çabalarım … en iyi ihtimalle vasattı. Yani, sadece onlara bakın – çok ince, çok seyrek, çok soluk, çok az elmalı ya da aşırı pişmiş elmalar ve çok fazla elmanın “iyi pişirme elmaları” olmasına rağmen pişirme süresi dolmadan çok önce çözülmüş olmaları.

Dergi standında bugüne kadar gördüğüm en etkileyici olanlardan birini bulduğumda kendimi tatsız bir şekilde tatin sıradan bir hayattan istifa ettim. Ve onu kimin pişirdiğini / tartıştığını bildiğim bir his vardı – sokaktaki komşum. Adı Susan Spungen ve o bir yemek kitabı yazarı ve yemek stilisti ve fark edip etmediğinize bakmasanız da, muhtemelen sinema sahnelerinde sahne arkasındaki el sanatlarına hayran kaldınız – bakın: o kruvasan sahnesinde Karmaşık, ah ve Amy Adams ve Meryl Streep’in pişirdiği her şey Julie ve Julia. İkinci projede, elma tarte tatinlerinde çok, çok iyi olmasıydı. “Hızlı bir atış oldu, ancak doğru görünüme ve tekniğe ulaşmak için çok çalıştım, bu yüzden tekrar tekrar başarabildim ve her seferinde tam olarak aynı görünmesini sağladım, ki bu bir film sahnesi için gerekli” dedi.

Kendimi davet ettim ve onun küçük mutfağında bir tane hazırlamasını, hatta terlemesini bile izlemesini izledim ve mükemmeldi. Beni evde çoğaltmak için ihtiyacım olan güven ile dolduracağını düşündüm. Ancak iki yıl sonra olmadı. Böylece, bu sonbahar, bu sefer ondan benim yerime gelmesini istedim, 200 fotoğraf çektim ve neredeyse o kadar not aldım. Daha sonra, onsuz dört tane daha yaptım ve yanlış elmaları olanlarla yaptığım dışında, tamamen onunki gibi görünüyordu. Bununla, ihtiyacın olan son tarte tatin tarifi olacağını umduğum şeyi yazmanın zamanının geldiğini biliyordum.

İşte bir profesyonel izlemekten ve temelde iki haftada beş tatin yapmaktan öğrendiğim birkaç şey:

1. Elmanın türü önemlidir. Pişirdikten sonra şeklini tutan birine ihtiyacınız vardır. İnternet “iyi kabartma elmalar” ve “kötü” kabartma elmalar listesiyle doludur ve size hangisinin yoldan çıkacağını söyleyemem çünkü deliliğim için bir sınır var (inan ya da inanma) ve test etmeyeceğim Her çeşit elmaya sahip herhangi bir tarif. Ancak, burada dört seçmelere yetecek kadar deliydim. Şu anda hem marketlerde hem de yerel yeşil pazarlarda satın alabileceğimi düşündüm: Pink Lady, Fuji, Gala ve Granny Smiths. İlk üç harika çalıştı; Sonuncusu lapa düştü. Bunun nedeni, genellikle çok, çok yaşlı oldukları ya da belki de sadece bu tarif için tamamen yanlış oldukları bir marketten (pazarları pek bulamıyorum). Öğrenmenin riske değeceğini sanmıyorum. Başarı ile başka bir türle yaparsanız, yorumlarda (ve yerel olarak mı yoksa bir marketten temin edilip edilmediğini) yorumlarda belirtin.

elmaları soy
ilk kesim: hemen hemen 1/2 elma
Fazladan çekirdeği kesmek
limon suyu ile kat

2. Hepsini delirmek zorunda değilsiniz. Yarısı (çok büyük), çeyrekleri (çok küçük) ve üçte birini çağıran, doğru olan ancak bazı parçaların aynı boyutta olmasını sağlamak için titiz bir bıçak çalışması yapmanıza gerek kalmayan tarifler görüyorum. elmalı kesimler yapmak için sabrınız var. Üç boyut kullanıyorum – burada gördüğünüz her birinin yarısı, üçte biri ve yaklaşık dörtte biri kadar az – ve bir elmaya aperatif atıyorsanız, onları istediğiniz şekilde kesin: kusurlu ve kolay. Boyutların ve şekillerin bir karışımı daha iyi uyuyor.

3. Elmalar pişerken çok küçülürler. Neden bu kadar çok elmanın 9-10 inçlik yuvarlak bir tartda kullanıldığını merak ettiyseniz, bu yüzden. Eğer bir tane yaptıysanız ve gerçekten meyveyi tıkadığınızı düşündüyseniz, sadece seyrek elmalı taş taşları gibi görünen bir tatin olması için aynen aynısını yapın. Bu, elmaları pişirmeden önce birbirlerinin arasına yerleştirdiğinizde, her birinin arkasında bulunanın üzerine yaslanmasını, üçte biriyle üst üste binmesini, fırında daralmaya devam etmeleri için birbirlerine sıkıca sarılmaları gerektiği anlamına gelir.

şekerini erit
yarıya kadar eridiğinde çırpma teli
tereyağı ekle
elmaları ekle

4. Elmanın pişiriminin dörtte üçü ocakta yapılır. karamelde; Gerisi fırında olur. Hamur işi güzelce kızardığında ve gevrekleşince yapılır. Bu, sote elmalar çoğunlukla pişirilmezse, hala içlerinde çıtır çıtırsa, fırına girmeden önce ocakta daha fazla zamana ihtiyaç duyması veya pişmiş tatinin mükemmel bir elma elde etmeyeceği anlamına gelir.

bir iki dakika içinde gevşeyecek
3/4 pişmiş elmaları iç içe geçirin
kalan karamelleri üstüne dökmek
üste hamur yerleştir

5. # 3 ve # 4 nedeniyle, gerçekten tava yapmak için iki tava kullanmak istersiniz. İnan bana – sadece kirliyken iki yemeği kirletmeyecek kadar uzayacak bir kişi – kesinlikle buna değmeyeceği bir yer olduğunu söylediğimde. Hemen hemen her elmalı tarçınlı tatin tarifi, pişirme tabağınızı (karamel yapar ve elmaları pişirir), son turtanızı pişireceğiniz gibi aynı küçük tavada yapmanıza neden olarak hayatınızı gereksiz yere zorlaştırır. Son turtaya kaç tane elma konulduğuna bak. sonra küçülmüşler. Küçültülmüş elmaları karamelde küçük bir tavada eşit şekilde pişirmek çok zordur. Çok daha kolay ve büyük bir tava kullanıyorsanız size daha tutarlı sonuçlar verecektir. Daha sonra elmaları tam olarak istediğiniz şekilde fırına daha küçük tavada veya standart bir tavada düzenleyin. (Ve elma karışımını biraz soğutur, temeldir çünkü hamurunuzdaki tereyağını fırına girmeden eritmek istemezsiniz.)

6. Hemen hemen her elmalı tarçınlı tatin tarifi, öncekiler de dahil olmak üzere, tavadan çok erken çevirmenizi söyler. Karamel ve pişmiş elma sularının biraz kalınlaşması için zaman verin. En az 30 dakika buldum ve 60’a kadar iyi çalıştı. Daha erken çevirirseniz mahvolmaz, ancak karamel incelir ve kaçması ve birikmesi daha olasıdır.

fırından zaman verin
mükemmel elma tarte tatin

About ClastroB

Check Also

Unsuz Fıstık Ezmeli Çerez

Hazırlık zamanı10 dakika Pişirme Süresi13 Dakika Toplam zaman23 Dakika Malzemeler: 1 yemek kaşığı (5 g) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir