Home / Sağlıklı Yaşam / Evde Çocuklarla Bağlantı Kurma İpuçları

Evde Çocuklarla Bağlantı Kurma İpuçları

Siz ve çocuklarınız COVID-19 salgını sırasında evde sıkışıp kalmayacak mısınız? Bakış açınızı değiştirmeye çalışın. Şimdi aile ile bağlantı kurmak için iyi bir zaman. İşte çocuklarla etkileşime geçmenin sağlıklı ve üretken yolları:

Aile Yemeklerine Odaklanma

Bir aile olarak birlikte yemek yemenin birçok yararı vardır. Birincisi, ebeveynler çocuklarını sağlıklı yemeye teşvik etmek için rol modelleri olabilir.

Daha iyi beslenmenin yanı sıra, birlikte yemek yiyen ailelerin çocuklarının davranış problemleri yaşama veya yaşlandıklarında uyuşturucu, sigara veya alkol kullanma olasılıkları daha düşüktür. Çocuklar ayrıca yemek zamanlarını paylaşmak için bir masa etrafında toplanırken ebeveynlerle daha iyi ilişkilere sahiptir.

Çocuklar Yardımcı Olabilir

Çocukları aile yemeklerinin planlanması ve hazırlanmasına dahil edin. Yaşlarına ve yeteneklerine bağlı olarak, mutfakta yapabilecekleri çok şey var. İşte bazı fikirler:

3 – 5 yaşında: Basit malzemeleri karıştırmak için bir kaşık kullanın, sebze ve meyveleri yıkayın, yeşillikleri bir salata için yırtın, yumuşak malzemeleri (çilekleri düşünün) güçlü bir plastik bıçak kullanarak kesin, fıstık ezmesini ekmek üzerine yayın ve çerez kesicilere basın.
8-9 yaş arası: Dolap veya buzdolabındaki malzemeleri bulun, salata yapın, yumurta çırpın, mikrodalga yiyecekler, narenciye suyu ve açık teneke kutular yapın.
10-12 yaş: Sebzeleri dilimleyin veya doğrayın, kaynatın veya buharlı sebzeler, ocaktaki malzemeleri pişirin ve basit bir tarifi izleyin.
Bu görevleri aşamalı olarak tanıtın ve çocuklara her birine hakim olmaları için zaman verin. Gerektiği gibi denetleyin.

Çocuklardan tema ve menüler seçmelerini isteyerek aile yemeklerini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Salı taco’nun yanı sıra, sadece 2 renk yemekle yemek hazırlamaya veya yere temiz bir battaniye yerleştirerek kapalı piknik yapmaya ne dersiniz?

Aktif kalmak

Ruh halinizi ve bedeninizi sağlıklı tutmak için fiziksel aktiviteyi teşvik edin.

Bahçeniz varsa dışarıda oynayın. Etiket oynayın, ip atlayın, çemberler vurun veya bir futbol topu atın.
Bir aile yürüyüşü veya bisiklete binmek için gidin.
Çocuklarınızı, bahçe ve sulama bitkilerinin ekilmesi, yabani otların çekilmesi veya kuşların beslenmesi gibi aktif dış mekan işlerine yardımcı olmaya teşvik edin. Bir aile olarak ev işleri yapmak daha eğlenceli, özellikle de bir oyun yapabilirseniz.
İç mekandayken tenis veya bowling gibi interaktif video oyunları oynayın. Veya günlük / haftalık bir aile dans partisi düzenleyin.
Zorlukları fırsata dönüştürmek kolay değildir. Ancak ailenizle daha yakın bağlar oluşturmak, daha kolay başa çıkmak için gerekli olan gümüş astar olabilir.

About ClastroB

Check Also

Evde 20 Dakikada Antrenman

Sosyal uzaklaşma ve evden çalışma, birçok insanı normalden daha fazla oturmak zorunda bırakmış olabilir. Ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir