Home / Kesinlikle Deneyin / Ev yapımı krem ​​şanti nasıl yapılır

Ev yapımı krem ​​şanti nasıl yapılır

Sıcak bir kakao, balkabağı börekleri ve diğer nefis tatlılar için hazırlanan mevsim, hepsi de kabarık, bulut gibi çırpılmış krema dolusu bir yığın kaşıktan yararlanabilir. Ve sadece çırpılmış krema değil, ev yapımı çırpılmış krema. Bir küvetten çırpılmış krema kullanıyorsanız veya tüm yaşamınız boyunca, lütfen aklınızı uçurmama izin verin. Ev yapımı çırpılmış krema sadece üç bileşen gerektirir, sadece 5 dakika sürer ve bugüne kadar tattığınız en yumuşak, en yaratıcı rüyadır. Lütfen söz ver, en azından bir kere deneyeceksin!

5 Dakika Ev Yapımı Krem Şanti

Ev yapımı çırpılmış krema bir bardak sıcak kakao, arka planda ikinci bir kupa üzerine kaşık

İlk önce ilk şey. Ev yapımı çırpılmış krema yapmaktan söz ederken, doğru krema tipine sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Ve kesinlikle biraz kafa karıştırıcı olabilir, o yüzden daha yakından bir göz atalım.

Krem Şanti vs Ağır Krem Şanti vs Ağır Krem

Hepsi benziyor, değil mi? Ama aynı şey değiller ve yanlış olanı seçiyorlar kutu sonuçlarınızı etkileyin. Krem şanti% 30-35 süt yağıdır. Ağır Krema ve Ağır Krema (aynı ürün için iki isim) minimum% 36 süt yağıdır. Yüksek yağlı Ağır Krema veya Ağır Krema, ev yapımı çırpılmış krema yapmak için en iyisidir. Daha hızlı ve daha kolay hızlanacak ve daha sert zirveler oluşturabileceksiniz (eğer istediğiniz buysa).

Bu nedenle, etiket üzerinde “kırbaçlama” aramak yerine, kreminizin etiketinde “ağır” arayın.

Ev yapımı çırpılmış krema yapmak için bir miksere ihtiyacım var mı?

Ev yapımı çırpılmış krema, bir kaseden, çırpıcıdan ve yaklaşık beş dakikalık yoğun tricep işinden başka hiçbir şey yapmadan kolayca yapılabilir. Söyleniyor, bu bir çok El mikseri veya stand mikseri varsa daha kolay. Ağır kremayı el ile çırpılmış kremayla çırpmak yaklaşık beş dakika sürüyor, ancak güçlü olmayan bir el mikseri kullanarak bunu yapmak sadece 2-2.5 dakika sürüyor.

Ev Yapımı Krem Şanti Ne Kadar Sürer?

Ev yapımı çırpılmış krema, servis yapmadan hemen önce taze çırpıldığında en iyisidir. Neyse ki, bu genellikle yapılabilir hale getirmek için çok hızlı ve kolaydır. Hemen kullanamazsanız, bir gün kadar süre boyunca buzdolabında tutabilirsiniz, ancak bu süre zarfında yavaşça sönecektir. Ev yapımı çırpılmış kremayı dengelemenin ve daha uzun süre dayanması için, genellikle ek bileşenler ekleyerek yolları vardır. İşte Food52’de çırpılmış kremayı dengeleme yöntemleri hakkında harika bir makale.

Krem şanti bir dilim Maple Brown Tereyağı Kabak Pastası üzerine atılıyor

Krem Şanti Dondurabilir misiniz?

Artık çırpılmış kremayı muhafaza etmek için başka bir seçenek de dondurmaktır! Tek yapmanız gereken, krema dolgunuzu parşömen kaplı fırın tepsisine eklemek, katılaşana kadar dondurmak ve ardından uzun süre saklamak için bir dondurucu torbasına aktarmak. Dondurulmuş çırpılmış krema dolumları dondurucuda yaklaşık üç ay saklanabilir. Dondurulmuş çırpılmış kremayı kullanmak için, dollopu doğrudan bir fincan sıcak kahve veya kakaonun üstüne ekleyin veya eritmek için yaklaşık 10 dakika oda sıcaklığında bekletin.

Yumuşak Tepeler veya Sert Tepeler?

Ağır kremlerinizi kırbaçladığınızda daha sertleşir, önce yumuşak tepeler elde eder, sonra sert tepeler olur ve sonra devam ederseniz yağ molekülleri sudan topaklanmaya ve ayrılmaya başlar ve tereyağı yaratırsınız. O kadar ileri gitmek istemiyorsun. Ancak yumuşak tepeler mi yoksa sert tepeler mi tercih etmek kişisel tercih meselesidir. Pasta gibi bir şey için, yumuşak bir piki tercih ederim ki böylelikle börek tarafının üzerine çökecek. Sıcak kakao gibi bir şey için, sert bir zirveyi daha çok tercih ederim ki böylelikle kocaman bir dolgun bulut gibi kupaların üzerine uzun boylu ve kabarık oturacak.

Yumuşak tepe aşaması, çırpıcıyı, çırpılmış kremanın kasesinden çıkardığınızda yan tarafa dalan bir tepe oluşturur. Sert çırpıcı, çırpıcıyı çıkardığınızda doğrudan dikkatlice durur. Asla sert tepe aşamasını atmaya devam etmeyin (tabii ki siz değilseniz) çalışıyor tereyağı yapmak için).

Ev yapımı çırpılmış kremalı bir kapta yumuşak tepe

Orta zirve krem ​​şanti yukarıda resimde.

Ev yapımı Krem şanti

Ev yapımı çırpılmış kremanın hazırlanması sadece üç bileşen ve beş dakika sürer, ancak bir teneke kutudan veya küvetteki çırpılmış kremadan çok daha kremsi ve hayalperesttir.

Anahtar kelime: ev yapımı tatlı

porsiyon: 12 ¼ bardak

  • 2 yemek kaşığı toz şeker ($ 0.04)
  • 1 tk vanilya özü (0,30 $)
  • 1 Fincan Soğuk ağır krem ​​veya ağır çırpılmış krema ($ 0,78)
  • Şekeri, vanilyayı ve krema bir cam veya metal kabın içine ekleyin. Kremi yumuşak veya sert tepeler oluşana kadar yüksek üzerine çırpmak için bir el mikseri veya stand mikser * kullanın (tercihinize bağlı olarak, yaklaşık 2-3 dakika). Çırpma riskini önlemek için, karıştırıcıyı ara sıra tepe noktalarının sertliğini test etmek için durdurun.

* Bu elle yapılabilir. Elle çırpılırsa, kasenizi ve çırpma teli ön soğutmaya yardımcı olabilir.

Ev yapımı çırpılmış krema, bir bardak sıcak kakao, ikinci bir kupa ve yakın bir çırpılmış kremalı kâsenin üzerine dollo ediliyor.

Ev yapımı krem ​​şanti nasıl yapılır – adım adım fotoğraf

Ağır krema şekerli ve vanilyalı bir kaseye dökülür

Bir kaseye 2 yemek kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı vanilya özü ve 1 bardak soğuk ağır krem ​​ekleyin. Elle çırpacaksanız, kaseyi dondurucuda soğutmak, işi çok daha kolaylaştıracaktır.

Bir kasede çırpılmış krema, hala kremasında çırpıcılarla, yakın çekim

Kremi yaklaşık 2-3 dakika boyunca veya yumuşak veya sert tepe noktaları oluşana kadar çırpmak için bir el mikseri veya stand mikseri kullanın. Çırpılmış kremanın yumuşak veya sert olmasını istediğiniz kişisel bir tercih. Ben turtalar için yumuşak tarafta hafifçe sevdim, sıcak kakao için biraz daha sert.

Krem Şanti Sert Tepeler

Krema çırparken, tepe noktalarının ne kadar sert olduğunu görmek için ara sıra çırpıcıyı veya çırpıcıları kremden çıkarın. Düşürlerse, yumuşak tepelerdir, dik dururlarsa sert tepelerdir. Sert tepeleri kırbaçlamayın yoksa krem ​​ayrılmaya başlar ve tereyağı yaparsınız.

Donmaya hazır çizgili fırın tepsisine krem ​​şanti

Artık çırpılmış kremayı dondurmak istiyorsanız, bir fırın tepsisini bir parşömen kağıdı ile hizalayın, sonra üzerine krema dolma çubuklarını üstüne yerleştirin (servis için kullanacağınız boyutta). Küçük höyükler katılaşıncaya kadar çırpılmış kremayı fırın tepsisine dondurun.

Dondurulmuş çırpılmış kremayı dondurucu torbasına aktarın

Ardından donmuş katı bir kez, hava geçirmez, uzun süreli saklama için bunları bir dondurucu torbasına aktarın. Onları yaklaşık üç ay boyunca dondurucunuzda tutabilirsiniz. Onları doğrudan bir fincan sıcak kakao veya kahveye sokun veya oda sıcaklığında yaklaşık 10 dakika eritin.

Ev yapımı çırpılmış krema bir bardak sıcak kakao, arka planda ikinci bir kupa üzerine kaşık

About ClastroB

Check Also

Oyun Gecesi Atıştırmalığı Çıtır Patates

Bir atılımın eşiğinde olduğunuzu hissettiniz, ancak bunu nasıl yapacağınızdan emin değil misiniz? Bu son zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir